Rejstřík Ministerstva spravedlnosti
Získání úplného výpisu z Evidence skutečných majitelů
Do evidence skutečných majitelů se od 1.6.2021 jako skutečný majitel spolku automaticky propíše fyzická osoba, která byla zapsána v rámci zápisu do veřejného rejstříku jako člen jeho statutárního orgánu. Spolky, které dosud vlastní zápis neučinily nebo požádají o automatický průpis, již nadále nebudou muset dělat změny v zápisu samy.
Od 1.6.2021 dochází ke spuštění automatického průpisu mezi veřejným rejstříkem a evidencí skutečných majitelů. Automatický průpis je mechanismus přebírání některých údajů z veřejných rejstříků a evidence svěřenských fondů do evidence skutečných majitelů. Fyzické osoby vedené ve veřejném rejstříku v určitých pozicích jsou s ohledem na naplnění zákonných předpokladů automaticky propsány jako skuteční majitelé. Automatický průpis zajišťuje sám informační systém. Automatický průpis je pro evidující osoby bezplatný.
Režim automatického průpisu podle § 38 Zákona o evidenci skutečných majitelů dopadá na příslušné právnické osoby zapsané ve veřejném rejstříku. Z obchodních společností průpis dopadá na společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti s jediným akcionářem. Dále dopadá na spolky (a pobočné spolky), zájmová sdružení právnických osob, mezinárodní nevládní organizace a bytová a sociální družstva.
K automatickému průpisu dochází tehdy, pokud evidující osoba dosud aktivně nezajistila zápis svého skutečného majitele prostřednictvím soudu nebo notáře; viz § 41 odst. 1 a § 61 odst. 1 ZESM. Automatický průpis primárně počítá s pasivitou evidujících osob.
Pokud tedy evidující osoba zajistila zápis do evidence skutečných majitelů, automatický průpis na ní nedopadne. V takovém případě však má evidující osoba možnost automatický průpis jednoduše aktivovat, a to návrhem soudu nebo žádostí notáři (§ 61 odst. 2 ZESM).
Pro návrh soudu na zajištění automatického průpisu je třeba využít předepsaný formulář. Smyslem daného podání je, aby došlo (okamžitě či do budoucna) k zajištění evidování správných údajů o skutečném majiteli podle § 38 ZESM. Formulář návrhu na průpis je z povahy věci velmi jednoduchý. Předmětem návrhu může být jenom požadavek, aby byl aktivován režim podle § 38 ZESM. Za zajištění automatického průpisu soudem poplatek stanoven není. Notáři za úkon spočívající v aktivaci automatického průpisu mu náleží odměna ve výši 200 Kč. Pokud dochází k automatickému průpisu podle § 38 ZESM a evidující osoba jej chce přerušit, je třeba, aby aktivně zajistila zápis návrhem soudu nebo žádostí notáři.
Tělovýchovné jednoty a sportovní kluby jsou povinny zajistit "Zápis do evidence údajů o skutečných majitelích do neveřejného rejstříku Ministerstva spravedlnosti"
Zápisy do evidence provádí příslušný rejstříkový soud.
Při změnách ve veřejném rejstříku by měla změna na evidenci údajů o skutečných majitelích být propsána - je nutné zkontrolovat, nebo zaslat návrh za změnu zapsaných údajů na neveřejný rejstřík MS.
Pro návrh na zápis je třeba využít tzv. inteligentní formulář
https://issm.justice.cz/podani-navrhu/formular
Vyplněný formulář je třeba zaslat místně příslušnému rejstříkovému soudu (shodný soud, který vede spolkový rejstřík) prostřednictví datové schránky.